„Pamiętnik” – aplikacja dla chorych na Alzheimera.
- Starsi
- Zdrowie
„Pamiętnik” to rodzaj aplikacji na tablet dedykowany rodzinom borykającym się z chorobą Alzheimera. Aplikacja pełniąc funkcję komunikatora oraz dziennika stanowić ma rodzaj treningu pamięci poprzez utrwalanie w nim wydarzeń. Istotnym aspektem projektu jest pomoc rodzinie oraz osobom opiekującym się poprzez interakcję.
Pamiętnik oddziaływać ma w sposób wielobodźcowy (słuch, wzrok, dotyk), a także ma różnicować stopień trudności komunikacji (od trudniejszej do prostszej) w zależności od stopnia schorzenia.
Interface cechuje elastyczna struktura. Aplikacja wgrana na tablet podopiecznego pełni w nim rolę pulpitu, na którym znajdują się zindywidualizowane foldery. Do istotnych należą rozmowa, która zrealizowana jest jako wideokonferencja. Album ze zdjęciami i ich opisem. Pamiętnik, w którym m.in. można prowadzić pisząc lub werbalnie notatki. Ma on również opcję kalendarza oraz budzika, który przypomina o zażyciu leków. Na pulpicie znajdują się dalej foldery takie jak: dom, najbliżsi, muzyka film. Przewidziane jest dostosowywanie aplikacji zgodnie z indywidualnymi potrzebami dodając lub kasując foldery. Ułatwieniem poruszania się po aplikacji są: opisy i podpowiedzi głosowe, skeumorfizm, duży rozmiar kroju pisma, zawężone pole manewru, automatyczny obrót obrazu, instruktarz pomagający ładować tablet.
„Pamiętnik” przewidziany jest również dla opiekuna. Ma on możliwość wprowadzania zmian w aplikacji podopiecznego. Opiekun także prowadzi swój pamiętnik, w którym ma do dyspozycji takie foldery jak rozmowa, album, pamiętnik. Może również swobodnie przebudowywać swoją aplikację. Program ma możliwość poszerzania grona znajomych w folderze rozmowa.
„Pamiętnik” to aplikacja, która ma usieciawiać, a poprzez wzajemne wsparcie poprawiać relacje międzyludzkie. Stanowić ma rodzaj treningu pamięci dla podopiecznych przez wykonywanie „ćwiczeń” opartych na własnym życiu. Aplikacja stanowi także pretekst do wspólnego przebywania przy jej użytkowaniu i edycji.