Projekt ortezy powstał na bazie własnych doświadczeń po wypadku komunikacyjnym po którym zmierzam się ze schorzeniem tzw. „opadającej stopy”. Używałem wiele różnych typów ortez, ale żadna nie spełniała pokładanych oczekiwań. Podjąłem temat wspierając się konsultacjami medycznymi lekarzy, którzy uczestniczyli w mojej terapii, licząc na uzyskanie satysfakcjonującego efektu.
Działanie ortezy: w tym przypadku, przy urazie mięśni łydki powodujących niedowład stopy ma zapobiegać jej opadaniu (zginaniu podeszwowemu). Orteza powinna zapewnić poprawne ułożenie stopy podczas chodu oraz zabezpieczać przed potykaniem.
Podczas pracy projektowej wykonałem szereg modeli funkcjonalnych, które były poddawane opinii lekarza konsultującego pracę a także sprawdzałem działanie modeli ortezy na sobie. Wybrany model dopracowałem w modelu fizycznym oraz w programie 3D. Podczas pracy wykonałem gipsowy odlew stopy, który był niezmiernie przydatny w modelowaniu kształtu ortezy. Orteza składa się z wytrzymałego i sprężystego szkieletu z kompozytu węglowego, który utrzymuje stopę we właściwym położeniu oraz miękkiej wkładki – części wyjmowanej, dającej usztywnienie stawu skokowego a także komfort użytkowania. Można stosować samą wkładkę na bosą stopę, na przykład w nocy, gdy jest potrzebna korekcja zgięcia podeszwowego. Praca ta jest pierwszym podejściem do problemu mojego schorzenia, zamierzam doskonalić projekt i zdobywać dalszą wiedzę tak w zakresie medycznym jak i technologicznym.