Gid — system nawigacji i orientacji osób z dysfunkcją wzroku.
- Narzędzia
- Niepełnosprawni
- Zdrowie
Projekt systemu nawigacji i orientacji osób z dysfunkcją wzroku. Składa się z: modułowych słuchawek wykorzystujących przewodnictwo kostne, czipów działających w technologii beacon oraz aplikacji umożliwiającej nawigację w przestrzeni miejskiej.
Połączenie Mixed Reality i dźwięków binauralnch pozwala stworzyć przestrzeń, w której informacja o lokalizacji czipa w świecie realnym, przekształcana jest w rzeczywistości wirtualnej na sygnał dźwiękowy emitowany z określonego miejsca. Możemy sobie wyobrazić, że czip nas “woła”, a my podążamy za jego “głosem”. Odbieranie tego sygnału jest możliwe, dzięki słuchawkom, które łączą się z rozlokowanymi w przestrzeni miasta czipami.
Dzięki zaproponowanemu systemowi, osoby niewidome i niedowidzące będą mogły oznaczać przestrzeń za pomocą czipów, precyzyjnie lokalizować miejsca do których zmierzają, tworzyć trasy przejścia przez instytucje publiczne. Będzie także możliwość rozpoznawania numerów linii nadjeżdżających tramwajów i autobusów. Ponadto czipami będzie można oznaczać wszystkie rzeczy, które chcemy w łatwy sposób zlokalizować.
Studenci podjęli temat dotyczący wspomagania aktywności osób niewidomych przy współpracy z Jackiem Piotrowskim (osoba niewidoma). Wzięli udział w sympozjum: Forum Edukacji Osób z Niepełnosprawnością narządu Wzroku, wzięli udział w wykładach tematycznych, odwiedzili WOMAI Kraków Centrum Edukacji i Wrażeń – gdzie po zwiedzaniu przygotowanej przestrzeni „świata niewidomych” przeprowadzili spotkanie z przewodnikami (niewidomymi) – pozyskując wiedzę niezbędną w pracy projektowej. Przygotowali modele funkcjonalne w skali 1: 1 oraz modele wirtualne wraz z wizualizacjami Wielokrotnie prezentowali projekt na spotkaniach z osobami niewidomymi, uzyskując potwierdzenie podjętych decyzji projektowych.
Współpracowali z nami:
1. Jacek Piotrowski – Konsultant (osoba niewidoma).
2. dr Katarzyna Szczepańczyk – (wykład) „Metadesign interfejsu dla niewidomych i słabowidzących”
3. mgr Paulina Morawa „Guidog – (wykład) uprząż dla psa przewodnika osoby niewidomej”
4. dr Lech Kolasiński – „Dotykowe materiały dydaktyczne dla osób słabowidzących i niewidomych
na przykładzie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie”.
5. Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie ul.Tyniecka